خوش آمدید

دستورات پرکاربرد IPConfig

دستورات پرکاربرد IPConfig

Ipconfig  یک ابزار پر کاربرد در ویندوز است و تنها یک دستور در محیط  Command prompt  نیست و معمولا اکثر مدیران شبکه از این دستور برای بررسی تنظیمات و پیکربندی IP در ویندوز استفاده میکنند.  یک سری از پر کاربرد ترین سوئیچ های فرمان IPConfig  را که در محیط کار کمک زیادی به شما میکنند را در این بخش مشاهده میکنید.


1.    برای نمایش راهنمای متنی برای دستور ipconfig باید دستور ipconfig /?  را در محیط CMD  تایپ کرد.
2.    برای نمایش جزئیات تنظیمات هر یک از کارت های شبکه باید دستور ipconfig /all  را در محیط CMD  تایپ کرد.
3.    برای آزاد سازی آدرس IP  و آماده سازی برای گرفتن IP  از  DHCP  باید دستورipconfig /release  را  در محیط CMD  تایپ کرد و اگر همین کار را برای IPv6  بخواهیم انجام بدهیم  باید دستور ipconfig /release6  را تایپ کنیم.
4.    برای گرفتن آدرس جدید از DHCP باید دستور ipconfig /renew را در محیط CMD  تایپ کرد و اگه همین کار را برای IPv6  بخواهیم  انجام بدهیم باید دستور ipconfig /renew6 را تایپ کنیم.
5.    برای نمایش کش DNS  باید دستور ipconfig /displaydns  را در محیط CMD تایپ کرد و برای پاک کردن کش DNS  باید دستور ipconfig /flushdns را تایپ کرد.
در این بخش به چند نکته مهم اشاره میکنیم
نکته اول : در صورتی که برخی از تنظیمات در شبکه را تغییر داده باشید مثلا آدرس DNS را تغییر داده باشید با استفاده از دستور ipconfig /renew میتوانید این تغییرات را اعمال کنید
نکته دوم : در صورت بروز مشکل میتوانید از دستور شماره سه و پنج به ترتیب استفاده نمایید .در این صورت IP فعلی آزاد شده و   IP  جدید با تنظیمات جدید به روز خواهد شد.
نکته سوم: دستور شماره پنج در زیرساختهای دامین بسیار پرکاربرد هستند و خیلی ازآنها استفاده میشود.

 کپی
لینک اشتراک گذاری

  • 3851
  • 0